Czym jest niestrawność?
Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów. Może pojawić się w dowolnym momencie, jednak często jej objawy odczuwalne są zaraz po posiłku.
Niestrawność jest często występującą dolegliwością i większość ludzi może jej doświadczyć w którymś momencie życia. Możesz odczuwać ją sporadycznie lub regularnie cierpieć z jej powodu. Dyskomfort lub ból związane z niestrawnością mogą wahać się od delikatnych do bardzo silnych i trwać kilka minut lub wiele nieprzyjemnych godzin.
Niestety, niestrawność może okazać się nieunikniona w okresie ciąży, z uwagi na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne i fizyczne. Aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania Rennie w ciąży, zapraszamy do odwiedzenia zakładki zgaga i niestrawność w okresie ciąży. W przypadku niestrawności w okresie ciąży może pomóc Rennie - nie musisz się martwić o zepsuty dzień.

Praca na laptopie i telefonie komórkowym przy kawie
*Przed zażyciem jakichkolwiek leków w okresie ciąży, każdorazowo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Objawy niestrawności
Oznaki i objawy niestrawności:
- Ból zazwyczaj rozpoczynający się w nadbrzuszu
- Nudności i/lub wymioty
- Wzdęcia
- Uczucie dyskomfortu po posiłku
- Nadmierne odbijanie lub gazy
- Uczucie palenia w żołądku
Co wywołuje niestrawność?
Niestrawność może być spowodowana chorobą refluksową przełyku, której główną przyczyną jest zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej przez nieprawidłowo pracujący zwieracz przełyku oraz nadmierną ilością kwasów żołądkowych. Skutkuje to uczuciem dyskomfortu, który może być odczuwany m.in. jako wrażenie palenia w żołądku lub ból w nadbrzuszu.
Każdy z nas inaczej odczuwa efekty niestrawności i u każdego z nas jej przyczyny są inne. Postaraj się zwrócić uwagę na relację pomiędzy tym, co jesz, a kiedy cierpisz na niestrawność. Inne powszechne przyczyny niestrawności to:

- Spożywanie alkoholu - alkohol powoduje, że twój żołądek wydziela więcej kwasów niż normalnie, co może podrażniać błonę śluzową żołądka.
- Palenie tytoniu – związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować, że mięsień znajdujący się pomiędzy przełykiem a żołądkiem rozluźni się, pozwalając na cofanie się kwasów do układu trawiennego.
- Stres i niepokój mogą mieć ogromny wpływ na nasze trawienie, prowadząc do nasilania objawów niestrawności
- Spożywanie ciężkich lub tłustych posiłków może powodować opóźnienie opróżniania żołądka, co nasila cofanie treści z żołądka do przełyku. Zbyt obfite posiłki również przyczyniają się do występowania niestrawności.
Uporczywa niestrawność ma czasami miejsce w efekcie choroby wrzodowej żołądka, przyjmowania określonych leków, lub innych dolegliwości. Jeśli czujesz, że tak może być w twoim przypadku, umów się na wizytę do lekarza.
Cierpisz na niestrawność? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą złagodzić jej objawy.
Opracowano na podstawie: Dey 2010; Indigestion 2012 annotated; Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka H.Ciborowska A. Rudnicka, Stranghellini; Muszyński Gastroenterologia