Man reacting to heartburn caused by acid reflux

Leczenie refluksu

Refluks polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc powodować występowanie zgagi. Co robić, aby uniknąć refluksu? 

Rennie może przynieść uczucie ulgi już po 2 minutach. Dzięki połączeniu węglanu wapnia i węglanu magnezu, które neutralizują kwas żołądkowy, Rennie szybko i silnie likwiduje objawy zgagi.

Rennie opiera się na prostej i bezpiecznej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach - prostota jest kluczem jego działania. Zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i inne substancje neutralne.

Węglan wapnia ma długotrwałe i silne działanie zobojętniające podczas gdy węglan magnezu zwiększa jego działanie. W takiej kombinacji oba składniki szybko neutralizują nadmiar kwasu zapewniając szybką i łagodną dla żołądka ulgę.

Zaleca się przyjmowanie leku godzinę po posiłku i przed snem.

Co robić, aby uniknąć refluksu?

Mężczyzna reagujący na zgagę wywołaną refluksem żołądkowym

Jeśli jak wiele innych osób cierpisz na refluks, nie martw się: kilka drobnych zmian w codziennej rutynie pozwoli złagodzić objawy tej dolegliwości. I pamiętaj: preparaty o szybkim i skutecznym działaniu na objawy refluksu są dostępne w aptekach bez recepty.

Pokarmy i napoje: nie leż po posiłku, unikaj stresów. Zamiast ostrych przypraw, wybieraj zioła, spożywaj odtłuszczone produkty mleczne, chude mięsa i ryby. Kiedy dokucza ci refluks, owoce cytrusowe mogą okazać się zbyt kwaśne. Nadmierne spożycie alkoholu wywołuje objawy refluksu.

Nawyki dotyczące snu: Podczas snu staraj się mieć uniesioną głowę, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu. Dzieje się tak, ponieważ uniesiona głowa zapobiega cofaniu się kwasów żołądkowych do klatki piersiowej.

Współpracuj z grawitacją: Staraj się nie kłaść w przeciągu kilku godzin od spożycia posiłku, kiedy żołądek wydziela najwięcej kwasów, ponieważ grawitacja przyczynia się do utrzymania treści żołądkowej tam, gdzie powinna się ona znajdować.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat refluksu? Dowiedz się więcej na temat objawów i przyczyn refluksu żołądkowego.

Opracowano na podstawie: Hunt 2014 annotated (pages 569-571); Oliver 2011; Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka H.Ciborowska A. Rudnicka, https://www.nhs.uk/Livewell/digestive-health/Pages/stomach-friendly-foods.aspx

  • SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM
  • DORADA PIECZONA Z BATATAMI
  • PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ
  • TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI
SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

Quinoa, zwana inaczej komosą ryżową, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Żelazo zawarte w komosie zapobiega niedokrwistości ciążowej, magnez natomiast przeciwdziała skutkom stresu. Dzięki zawartości witaminy E quinoa poprawia wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci, a jednocześnie pomaga w zdrowym rozwoju dziecka. Żurawina jako dodatek do sałatki nie tylko wyostrza jej smak, ale również korzystnie wpływa na układ moczowy kobiety, który w okresie ciąży jest szczególnie narażony na infekcje.

Dowiedz się więcej
DORADA PIECZONA Z BATATAMI

DORADA PIECZONA Z BATATAMI

Dorada to jedna z popularniejszych, ale mało docenianych ryb, szczególnie przez kobiety ciężarne. Ta morska ryba jest wyjątkowo lekkostrawna, a jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jest bogata w kwasy omega–3, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu u Twojego dziecka. Dodatkowo dorada jako ryba morska zawiera w swoim mięsie naturalną sól. Kobiety w ciąży, które cierpią na nadciśnienie i obrzęki nóg, mogą spokojnie włączyć doradę do swojego menu, a podczas jej przygotowywania nie dodawać ani grama soli.

Dowiedz się więcej
PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

Każda kobieta w ciąży choć raz doświadczyła bolesnych skurczów. Niestety jest to związane ze zmianami hormonalnymi oraz znacznie większym zapotrzebowaniem na potas. Jeśli skurcze stają się uciążliwe, warto codziennie zjeść chociaż jednego banana. W postaci jaglanych placuszków banan będzie jeszcze smaczniejszy i zdrowszy.

Dowiedz się więcej
TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży powinny ograniczać niektóre produkty spożywcze, aby nie wywołać u dziecka alergii lub nietolerancji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Im więcej dostarczamy dziecku potencjalnych alergenów, tym większa szansa, że się na nie uodporni. A być może pokocha nawet te same smaki, co jego mama.

Dowiedz się więcej