Man reacting to heartburn caused by acid reflux

Refluks: Przyczyny i objawy

Czym jest refluks?
Jakie są objawy refluksu?
Co jest przyczyną refluksu?

Czym jest refluks?

Refluks polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi. Te nazwy często używane są zamiennie, jednakże refluks polega na tym, że część treści żołądkowej cofa się do przełyku (czasem nawet do gardła lub do ust), podczas gdy zgaga to nieprzyjemne uczucie wywołane takim działaniem.

Jeśli często doznajesz refluksu żołądkowego, możesz cierpieć na chorobę refluksową przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy i choroba refluksowa przełyku (GERD) to dwie nazwy tej samej dolegliwości. Mimo że brzmi to groźnie, w większości przypadków GERD nie jest poważnym schorzeniem, a cierpi na nie codziennie nawet co dziesiąta osoba. Z drugiej jednak strony, nawracające ataki zgagi mogą prowadzić do uszkodzenia przełyku, więc jeśli dręczą cię obawy, warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub porozmawiać z farmaceutą.

Spicy curry with hot chillies on table

Jakie są objawy refluksu?

Refluks może nie wywoływać bólu, ale może doprowadzać do:

 • Uczucia pieczenia w klatce piersiowej lub gardle, zazwyczaj pojawiające się po spożyciu posiłku
 • Kwaśnego lub słonego posmaku w gardle, trudności w przełykaniu
 • Uczucia bólu w klatce piersiowej
 • Uczucia wzdęcia
 • Potrzeby odbijania
 • Nudności
 • Nieświeżego oddechu
 • Chrypki

Co jest przyczyną refluksu?

Przy wejściu do żołądka znajduje się warstwa mięśniowa okrężna przełyku, zwana dolnym zwieraczem przełyku. Jego zadanie polega na tym, aby otwierać się, gdy pokarmy przemieszczają się do żołądka, a następnie zamykać przejście. Jeśli nie domyka się on poprawnie lub zbyt często otwiera, istnieje możliwość wydostania się kwasu z żołądka.

Refluks żołądkowy najczęściej występuje po spożyciu określonych pokarmów. Dania smażone lub tłuste, mięsa o dużej zawartości tłuszczu i przetwory mleczne z pełnego mleka mogą powodować niedomykanie się zwieracza. Napoje zawierające kofeinę, kawa, alkohol i ostre dania mogą prowadzić do wytwarzania nadmiernej ilości kwasów żołądkowych. Spożywanie dużych posiłków, kładzenie się tuż po posiłku lub podjadanie przed pójściem spać to powszechne przyczyny występowania refluksu.

Mixed meat being grilled on a barbecue
 • Nadwaga może być przyczyną refluksu z uwagi na zwiększone ciśnienie na żołądek, co może prowadzić do otwierania się zwieracza po posiłku.
 • Część osób skarży się, że refluks żołądkowy staje się bardziej dokuczliwy w okresach wzmożonego stresu.
 • Refluks żołądkowy może mieć miejsce w przypadku upośledzonej pracy zwieracza przełyku, lub gdy żołądek wydziela nadmierne ilości kwasów. Istnieje schorzenie o nazwie przepuklina rozworu przełykowego, polegające na przemieszczeniu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej, co zwiększa prawdopodobieństwo dolegliwości refluksowych.
 • Cierpisz na refluks? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą złagodzić jego objawy.

 • Refluks żołądkowy może być ponadto wywołany przyjmowaniem leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, czy preparatów rozluźniających mięśnie i niektórych leków regulujących ciśnienie tętnicze.

Opracowano na podstawie: Bredenoord 2013; deCaestecker 2001; Hunt 2014 annotated (p 569-571); Konturek 2011; https://www.nhs.uk/conditions/hiatus-hernia/; Oliver 2011; Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka H.Ciborowska A. Rudnicka

 • SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM
 • DORADA PIECZONA Z BATATAMI
 • PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ
 • TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI
SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

Quinoa, zwana inaczej komosą ryżową, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Żelazo zawarte w komosie zapobiega niedokrwistości ciążowej, magnez natomiast przeciwdziała skutkom stresu. Dzięki zawartości witaminy E quinoa poprawia wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci, a jednocześnie pomaga w zdrowym rozwoju dziecka. Żurawina jako dodatek do sałatki nie tylko wyostrza jej smak, ale również korzystnie wpływa na układ moczowy kobiety, który w okresie ciąży jest szczególnie narażony na infekcje.

Dowiedz się więcej
DORADA PIECZONA Z BATATAMI

DORADA PIECZONA Z BATATAMI

Dorada to jedna z popularniejszych, ale mało docenianych ryb, szczególnie przez kobiety ciężarne. Ta morska ryba jest wyjątkowo lekkostrawna, a jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jest bogata w kwasy omega–3, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu u Twojego dziecka. Dodatkowo dorada jako ryba morska zawiera w swoim mięsie naturalną sól. Kobiety w ciąży, które cierpią na nadciśnienie i obrzęki nóg, mogą spokojnie włączyć doradę do swojego menu, a podczas jej przygotowywania nie dodawać ani grama soli.

Dowiedz się więcej
PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

Każda kobieta w ciąży choć raz doświadczyła bolesnych skurczów. Niestety jest to związane ze zmianami hormonalnymi oraz znacznie większym zapotrzebowaniem na potas. Jeśli skurcze stają się uciążliwe, warto codziennie zjeść chociaż jednego banana. W postaci jaglanych placuszków banan będzie jeszcze smaczniejszy i zdrowszy.

Dowiedz się więcej
TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży powinny ograniczać niektóre produkty spożywcze, aby nie wywołać u dziecka alergii lub nietolerancji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Im więcej dostarczamy dziecku potencjalnych alergenów, tym większa szansa, że się na nie uodporni. A być może pokocha nawet te same smaki, co jego mama.

Dowiedz się więcej