Alt textChillies representing burning sensation from heartburn

Leczenie zgagi

Satchel with everyday items and Rennie

Rennie może przynieść uczucie ulgi już po 2 minutach. Dzięki połączeniu węglanu wapnia i węglanu magnezu, które neutralizują kwas żołądkowy, Rennie szybko i silnie likwiduje objawy zgagi.

Rennie opiera się na prostej i bezpiecznej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach - prostota jest kluczem jego działania. Zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i inne substancje neutralne.

Węglan wapnia ma długotrwałe i silne działanie zobojętniające podczas gdy węglan magnezu zwiększa jego działanie. W takiej kombinacji oba składniki szybko neutralizują nadmiar kwasu zapewniając szybką i łagodną dla żołądka ulgę.

Zaleca się przyjmowanie leku godzinę po posiłku i przed snem.

Dowiedz się więcej na temat pełnej oferty produktów Rennie

CO ROBIĆ, ABY UNIKNĄĆ ZGAGI

Zgaga może wystąpić u każdego. Oto kilka wskazówek, jak szybko sobie z nią poradzić:

 • Staraj się, aby nie spożywać ostatniego posiłku później niż 3-4 godziny przed snem. Epizody zgagi wydłużają się podczas snu, co wynika z działania grawitacji oraz osłabienia aktywności przewodu pokarmowego. Mechanizmy oczyszczania przełyku w pozycji leżącej działają mniej sprawnie.
 • Staraj się pić dużo wody, która pomoże oczyścić przełyk z kwasu solnego.
 • Aby ustrzec się zgagi, najlepiej jest unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych zaraz po jedzeniu.
 • Unikaj zakładania obcisłych ubrań, szczególnie wokół pasa, które mogą naciskać na żołądek, wywołując zgagę.
 • Tłuste potrawy mogą wywoływać zgagę, a zatem staraj się jeść chude mięso, a jednocześnie ograniczaj spożywane porcje. Najlepiej jest unikać kwaśnych produktów, takich jak grejpfruty, pomarańcze, pomidory czy ocet, a także pikantnych potraw. Alkohol, kofeina i napoje gazowane (typu cola) znajdują się na liście przyczyn występowania zgagi.
 • Przyczyny i objawy zgagi są różne u różnych osób. Warto prowadzić dziennik własnych objawów, aby określić indywidualne przyczyny występowania tej dolegliwości.

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie ze zgagą w nocy:

 • Podniesienie głowy w trakcie snu może złagodzić objawy zgagi. Ta pozycja zapobiega cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku.
 • Zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz przed pójściem spać – alkohol może prowadzić do rozluźnienia mięśnia okrężnego zwieracza, co prowadzi do powstania refluksu. Wieczorami staraj się unikać tłustych potraw, kofeiny i napojów gazowanych.

 • Stres może potęgować wydzielanie kwasów żołądkowych, nasilając objawy zgagi. Wszystkie gadżety wyłącz na co najmniej jedną godzinę przed snem - badania pokazują, że ekspozycja na światło niebieskie blokuje wydzielanie hormonu snu - melatoniny.

Opracowano na podstawie: Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka H.Ciborowska A. Rudnicka; Hunt 2014 annotated (pages 569-571); Oliver 2011; Gardiner 2000; Konturek 2011; West 2011

 • SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM
 • DORADA PIECZONA Z BATATAMI
 • PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ
 • TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI
SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

Quinoa, zwana inaczej komosą ryżową, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Żelazo zawarte w komosie zapobiega niedokrwistości ciążowej, magnez natomiast przeciwdziała skutkom stresu. Dzięki zawartości witaminy E quinoa poprawia wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci, a jednocześnie pomaga w zdrowym rozwoju dziecka. Żurawina jako dodatek do sałatki nie tylko wyostrza jej smak, ale również korzystnie wpływa na układ moczowy kobiety, który w okresie ciąży jest szczególnie narażony na infekcje.

Dowiedz się więcej
DORADA PIECZONA Z BATATAMI

DORADA PIECZONA Z BATATAMI

Dorada to jedna z popularniejszych, ale mało docenianych ryb, szczególnie przez kobiety ciężarne. Ta morska ryba jest wyjątkowo lekkostrawna, a jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jest bogata w kwasy omega–3, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu u Twojego dziecka. Dodatkowo dorada jako ryba morska zawiera w swoim mięsie naturalną sól. Kobiety w ciąży, które cierpią na nadciśnienie i obrzęki nóg, mogą spokojnie włączyć doradę do swojego menu, a podczas jej przygotowywania nie dodawać ani grama soli.

Dowiedz się więcej
PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

Każda kobieta w ciąży choć raz doświadczyła bolesnych skurczów. Niestety jest to związane ze zmianami hormonalnymi oraz znacznie większym zapotrzebowaniem na potas. Jeśli skurcze stają się uciążliwe, warto codziennie zjeść chociaż jednego banana. W postaci jaglanych placuszków banan będzie jeszcze smaczniejszy i zdrowszy.

Dowiedz się więcej
TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży powinny ograniczać niektóre produkty spożywcze, aby nie wywołać u dziecka alergii lub nietolerancji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Im więcej dostarczamy dziecku potencjalnych alergenów, tym większa szansa, że się na nie uodporni. A być może pokocha nawet te same smaki, co jego mama.

Dowiedz się więcej