Sałatka z komosą ryżową i jarmużem

Rada dietetyka:

Quinoa, zwana inaczej komosą ryżową, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Żelazo zawarte w komosie pomaga zapobiegać niedokrwistości ciążowej, magnez natomiast przeciwdziała bolesnym skurczom i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Dzięki zawartości witaminy E quinoa poprawia wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci, a jednocześnie pomaga w zdrowym rozwoju dziecka. Żurawina jako dodatek do sałatki nie tylko wyostrza jej smak, ale również korzystnie wpływa na układ moczowy, który w okresie ciąży jest szczególnie narażony na infekcje.

SKŁADNIKI:

Zdrowe przepisy z Rennie: Sałatka z quinoa i jarmużem.
 • 1 nieduża bulwa selera
 • 1 nieduży batat
 • ½ szklanki quinoa
 • 2 plastry cytryny
 • 500 g jarmużu
 • sól

Dressing:

 • 4 łyżki soku z cytryny
 • 3 łyżki oliwy
 • 2 łyżki syropu klonowego
 • 1 łyżka musztardy
 • sól, pieprz czarny
 • do dekoracji: garść suszonej żurawiny i świeży tymianek

PRZYGOTOWANIE:

Piekarnik rozgrzewamy do 220°C. Bulwę selera dokładnie szorujemy. Dzielimy na pół, a każdą połówkę owijamy folią aluminiową. Batata szorujemy i w całości owijamy folią aluminiową. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 45–60 minut, aż warzywa bardzo zmiękną i z łatwością będzie można wbić w nie widelec. W tym czasie gotujemy quinoa. Odmierzoną ilość quinoa zalewamy 1 szklanką wody. Dodajemy szczyptę soli oraz cytrynę. Gotujemy pod przykryciem na minimalnym ogniu przez około 20–25 minut, aż quinoa wchłonie całą wodę. Wyławiamy cytrynę i pozostawiamy quinoa pod przykryciem. Gotujemy 1,5–2 litrów wody. Jarmuż oczyszczamy z łodyg i rwiemy na mniejsze kawałki. Przekładamy jarmuż na durszlak. Przelewamy go wrzątkiem, a następnie zalewamy lodowatą wodą i trzymamy w niej tak długo, aż będzie całkiem zimny. Delikatnie osuszamy go ręcznikiem papierowym. Upieczone warzywa odwijamy z folii i odstawiamy na chwilę do przestudzenia. W tym czasie łączymy w szklance wszystkie składniki dressingu. Wystudzone warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do dużej miski. Polewamy przygotowanym dressingiem i dokładnie wszystko mieszamy. Na talerzu równomiernie rozkładamy ugotowaną quinoa. Na to kładziemy warstwę jarmużu, który delikatnie posypujemy solą. Na wierzch wykładamy warzywa w dressingu. Całość posypujemy żurawiną i tymiankiem. 

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Piskała-Topczewska mgr inż. żywienia człowieka, dietetyk, diet coach

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga


Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem pieczenia lub gorąca, którego początek odczuwany jest w klatce piersiowej, promieniujący w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 2. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 3. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 4. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts

 5. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045.

 6. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK