Zgaga w ciąży

DLACZEGO ZGAGA
POJAWIA SIĘ W OKRESIE CIĄŻY

Para zastanawiąjaca się, kiedy występują pierwsze objawy zgagi w ciąży.

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, w szczególności objawiająca się w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim - 39% i w ostatnim - 72%. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży Twoje ciało wytwarza hormony, które mogą prowadzić do rozluźnienia zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem.

W efekcie, bardziej prawdopodobne staje się, że treść żołądkowa przedostanie się do przełyku, powodując uczucie palenia w okolicy klatki piersiowej i gardła. Narastające ciśnienie na żołądek spowodowane wzrostem dziecka może także prowadzić do przedostawania się treści żołądkowej do przełyku.

Nie obawiaj się, nie szkodzi to dziecku, ale dla Ciebie może być bardzo niekomfortowe. Ulgę przyniesie lek Rennie, który może być zażywany w czasie ciąży, pod warunkiem przyjmowania go zgodnie z zaleceniami.

Przed zażyciem jakichkolwiek leków w okresie ciąży, każdorazowo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OBJAWY ZGAGI W
OKRESIE CIĄŻY

Objawy zgagi w okresie ciąży to m. in.:

 • ból w klatce piersiowej;
 • uczucie palenia w klatce piersiowej lub gardle po posiłku;
 • pojawienia się piekącego płynu o kwaśnym lub słonym posmaku w tylnej części gardła;
 • trudności w przełykaniu.

SPOSOBY LECZENIA ZGAGI W OKRESIE CIĄŻY

Kobieta przyglądająca się owocom na targu szukając najlepszych produktów na zgagę.

Jakie środki na zgagę mogę zażywać w okresie ciąży?

Wszystkie produkty Rennie mogą być przyjmowane w czasie ciąży
(z zastrzeżeniem, że są zażywane zgodnie z zaleceniami, unikając ich długotrwałego przyjmowania i zażywania zwiększonych dawek). Składniki Rennie, zawierające substancje zobojętniające kwas żołądkowy, takie jak węglan wapnia i węglan magnezu, działają szybko, neutralizując nadmiar kwasu żołądkowego i zamieniając go w wodę i sole mineralne.

Zapoznaj się z ofertą
produktów Rennie >


JAK UNIKAĆ ZGAGI W
OKRESIE CIĄŻY

Mężczyzna trzymający dłonie na brzuchu ciężarnej kobiety.

Co i jak jesz może pomóc w ograniczeniu zgagi do minimum w czasie ciąży:

 • Zbyt szybkie spożywanie posiłków zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi. Postaraj się odprężyć i delektować posiłkiem.
 • Staraj się zamiast 3 większych posiłków w ciągu dnia spożywać 5-6 mniejszych, w krótszych odstępach czasu, aby uniknąć zbytniego rozciągania żołądka i osłabienia napięcia dolnego zwieracza przełyku. Jeśli nie bardzo możesz pogodzić się z mniejszymi posiłkami, postaraj się zjeść posiłek główny w okolicach obiadowych, a wieczorny tak wcześnie, jak to możliwe. Zapewni to wystarczającą ilość czasu na przemieszczenie się pokarmów przez żołądek, minimalizując ryzyko wystąpienia zgagi przed położeniem się spać.
 • Po posiłku staraj się zachować pozycję pionową, ponieważ położenie się może prowadzić do zawracania pokarmów wraz z kwasem żołądkowym. W późniejszych etapach ciąży zaleca się spać wspartej na dwóch lub trzech poduszkach, aby ułożyć wyżej górną część ciała.
 • To pewnie niełatwe, ale spokój i unikanie stresu pomogą w poprawnym funkcjonowaniu Twojego układ pokarmowego.
 • Niestety, nawet stosując się do wszystkich wskazówek dotyczących uniknięcia zgagi w okresie ciąży może okazać się, że niektóre jej objawy będą miały miejsce – u większości kobiet ustępują jednak po porodzie.

Przepisy dla kobiet w ciąży >

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 2. Richter JE. Review article: the management of heartburn in pregnancy. Aliment Pharmacol Ther. 2005;22(9):749-757. doi:10.1111/j.1365-2036.2005.02654.x.

 3. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 4. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK