Zgaga: przyczyny i objawy

CZYM JEST
ZGAGA?

Kawa może prowadzić do wystąpienia objawów zgagi.

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem pieczenia lub gorąca, którego początek odczuwany jest w okolicy klatki piersiowej, promieniujący w kierunku gardła. Zazwyczaj pojawia się falami i jest reakcją na cofanie się przez dolny zwieracz przewodu pokarmowego treści żołądkowej do przełyku. W większości przypadków, palące uczucie lub ból są wynikiem podrażnienia przełyku przez kwas żołądkowy oraz osłabionego mechanizmu jego oczyszczania.

Zgaga zazwyczaj występuje po posiłkach, kiedy kładziemy się spać lub w nocy. Wiele osób cierpiąc na zgagę przeżywa bezsenne noce, ponieważ pozycja leżąca może przyczynić się do występowania jej Objawów i ich nasilenia.

Zgaga jest jednym z najczęściej występujących objawów choroby refluksowej przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease - GERD). W większości przypadków GERD nie jest poważnym schorzeniem, a cierpi na nie codziennie nawet co piąta osoba. Z drugiej jednak strony, nawracające ataki zgagi mogą prowadzić do uszkodzenia przełyku, więc jeśli dręczą cię obawy, warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub porozmawiać z farmaceutą.

Zgaga może częściej pojawiać się w okresie ciąży, z uwagi na dokonujące się zmiany hormonalne i fizyczne. Aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania Rennie w ciąży, zapraszamy do odwiedzenia zakładki zgaga w okresie ciąży.

JAKIE SĄ
OBJAWY ZGAGI?

Ikona osoby z objawami zgagi: piekące uczucie w klatce piersiowej i gardle.

Objawy zgagi można opisać na wiele sposobów:

 • Uczucie palenia w klatce piersiowej lub gardle po posiłku;
 • Kwaśny lub słony posmak w gardle;
 • Ucisk za mostkiem;
 • Trudności w przełykaniu;
 • Potrzeba odbijania;
 • Mdłości.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY
POWSTAWANIA ZGAGI?

Papryczki chilli – produkty, których należy unikać przy występowaniu zgagi.

Zgaga jest powszechną dolegliwością. W większości przypadków, wywołuje ją refluks żołądkowo-przełykowy, co ma miejsce, gdy zwężenie przełyku lub zwieracz dolnego przełyku przy wejściu do żołądka nie zamyka się w sposób dokładny, lub zbyt często ulega rozluźnieniu, co z kolei powoduje, że treść żołądkowa wydostaje się z żołądka i cofa się do przełyku.

 • Niektóre pokarmy mogą zwiększać prawdopodobieństwo występowania zgagi z różnych przyczyn. Dania smażone lub tłuste, mięsa wysoko tłuszczowe i przetwory mleczne z pełnego mleka mogą nasilać objawy zgagi. Napoje zawierające kofeinę, kawa, alkohol i pikantne potrawy mogą prowadzić do wytwarzania nadmiernej ilości kwasu żołądkowego, a tym samym zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi.
 • Część osób skarży się na występowanie zgagi w okresach wzmożonego stresu.
 • Nadwaga może być przyczyną występowania zgagi z uwagi na zwiększone ciśnienie na żołądek, co może prowadzić do otwierania się zwieracza po posiłku. Nawet zbyt ciasne ubrania mogą stać się powodem wystąpienia zgagi.
 • Cierpisz na zgagę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą złagodzić jej objawy.

Opracowano na podstawie:

 1. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 2. Konturek PC, Brzozowski T, Konturek SJ. Stress and the gut: pathophysiology, clinical consequences, diagnostic approach and treatment options. J Physiol Pharmacol. 2011;62(6):591-599.

 3. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 4. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

Leczenie zgagi >

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 2. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 3. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 4. Oliver K et al (2011) Diet and lifestyle as trigger factors for the onset of heartburn. Nursing Standard. 25, 36, 44-48. Date of acceptance: September 10 2010.

 5. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK