Tarta orkiszowa z warzywami

Rada dietetyka:

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży powinny ograniczać niektóre produkty spożywcze, aby nie wywołać u dziecka alergii lub nietolerancji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Im więcej dostarczamy dziecku potencjalnych alergenów, tym większa szansa, że się na nie uodporni. A być może pokocha nawet te same smaki, co jego mama.

SKŁADNIKI:

Zdrowe przepisy z Rennie: Tarta orkiszowa z warzywami.

Na tartę o średnicy 26cm

Ciasto:

 • 200 g mąki orkiszowej jasnej
 • 50 g masła
 • 30 g serka kremowego
 • 1 jajko
 • 2 łyżki czarnuszki
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • ½ łyżeczki sproszkowanego czosnku
 • ½ łyżeczki papryki wędzonej

Farsz:

 • 2 jajka
 • 50 ml śmietanki 30%
 • 50 g naturalnego serka kremowego
 • 2 cukinie
 • 2 marchewki
 • kilkanaście czarnych oliwek
 • sól, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej
 • czarnuszka do posypania
   

PRZYGOTOWANIE:

Piekarnik rozgrzewamy do 190°C. Mąkę przesiewamy. Dodajemy sól, czosnek, paprykę i czarnuszkę. Wbijamy jajko. Dodajemy masło i serek. Zagniatamy ciasto, formujemy kulę i zawijamy w folię spożywczą. Schładzamy w lodówce przez około 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość około 3–4 mm. Formę do tarty (najlepiej z wyjmowanym dnem) smarujemy odrobiną masła.

Ciastem wykładamy spód i boki tarty. Nakłuwamy je widelcem w kilku miejscach. Przykrywamy ciasto krążkiem papieru do pieczenia i obciążamy fasolą lub grochem. Wstawiamy do piekarnika na około 15 minut. Następnie zdejmujemy papier z fasolą i pieczemy jeszcze 5 minut. Marchewkę i cukinię myjemy i obieramy. Kroimy je za pomocą obieraczki na długie wstęgi. Jajka miksujemy ze śmietanką i serkiem. Przyprawiamy solą, pieprzem gałką muszkatołową. Masę wylewamy na podpieczony spód. Wstążki warzywne zawijamy w rulon, układając na przemian wstążkę z cukinii i z marchewki, tak aby otrzymać kolorowy krąg. Układamy zwinięte warzywa na środku tarty. Boki dekorujemy oliwkami. Całość posypujemy czarnuszką. Tatrę wstawiamy do nagrzanego piekarnika na około 25 minut. Po upieczeniu dekorujemy bazylią.

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Piskała-Topczewska mgr inż. żywienia człowieka, dietetyk, diet coach

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem pieczenia lub gorąca, którego początek odczuwany jest w klatce piersiowej, promieniujący w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 2. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 3. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 4. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts

 5. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045.

 6. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK