Czy ćwiczenia mogą pomóc w walce ze zgagą i refluksem?

Wiele osób zmagających się ze zgagą i refluksem żołądkowo-przełykowym z pewnością słyszało, że ćwiczenia i zrzucenie kilku kilogramów to świetne sposoby na walkę z objawami.

Jednakże należy pamiętać, iż niektóre zachowania, np. skłony tułowia, intensywne ćwiczenia fizyczne i leżenie na płasko w krótkim czasie po posiłku, mogą czasem wywoływać zgagę oraz refluks żołądkowo-przełykowy – jak zatem zwalczyć objawy zgagi bez ich jednoczesnego nasilania?

Sprawdziliśmy najlepsze sposoby na zahamowanie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego podczas ćwiczeń.

DLACZEGO ĆWICZENIA POMAGAJĄ ZAŁAGODZIĆ OBJAWY ZGAGI I REFLUKSU ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWEGO?

Od stuleci wiadomo, że ćwiczenia i redukcja masy ciała pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. 

Jedną z mało znanych korzyści ćwiczeń i odchudzania jest fakt, że mogą nam pomóc w powstrzymaniu objawów zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zrzucenie zbędnych kilogramów i prawidłowy wskaźnik BMI pozwoli Twojemu ciału na zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej, głównej przyczyny zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, spowodowanego zwiększonym obciążeniem ciała.

PORADY ODNOŚNIE ĆWICZEŃ

Mimo, iż nie ma jednego konkretnego ćwiczenia zapobiegającego objawom zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, jednym ze sposobów na ich złagodzenie jest redukcja wagi i utrzymywanie serca w jak najlepszej kondycji. A kluczem do wypracowania smukłej sylwetki bez obciążania żołądka i serca jest trening o niskiej intensywności.

Jeśli lubisz treningi typu cardio, spróbuj jazdy na rowerze lub spokojnego biegu. Ćwiczenia te skutecznie podnoszą tętno i spalają tkankę tłuszczową bez nadmiernego obciążania ciała.

Równie korzystny jest trening z użyciem rowerka stacjonarnego lub bieżni, aby uniknąć wstrząsów wywołanych podczas biegania po twardej nawierzchni lub kołysania podczas jazdy na rowerze.

Chodzenie jest również zalecaną opcją. Energiczny spacer po posiłku może w dużym stopniu pomóc w procesie trawienia oraz powstrzymać wystąpienie objawów zgagi lub refluksu żołądkowo-przełykowego.

Łagodniejsze formy aktywności fizycznej w grupie, takie jak taniec czy pilates, są znakomitym wyborem, aby się rozruszać i poćwiczyć, a przy tym zwalczyć palące objawy zgagi. 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS ĆWICZEŃ

Jeżeli cierpisz z powodu zgagi lub refluksu żołądkowo-przełykowego, zaleca się unikać ćwiczeń wymagających leżenia na płasko lub energicznych ruchów, jak np. skłony tułowia, zaraz po posiłku. Tego typu ćwiczenia mogą przyczyniać się do cofania się kwasu żołądkowego i wywołania zgagi.

Kolejnym częstym błędem podczas ćwiczeń jest nieprawidłowe oddychanie. Zaleca się pracę nad prawidłowym oddychaniem podczas ćwiczeń z wykwalifikowaną osobą, aby opanować prawidłowe techniki niewywołujące objawów zgagi.

Zbyt częste i szybkie picie może również negatywnie wpłynąć na chorobę refluksową przełyku, ale pamiętaj pić wystarczająco dużo wody podczas ćwiczeń, aby nie odwodnić organizmu.

Poza tym, należy unikać napojów sportowych i energetycznych. Ich wysoka zawartość cukru i kofeiny mogą pogorszyć objawy zgagi i przyczynić się do wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jeżeli objawy nie ustępują, spożycie Rennie pomoże Ci załagodzić objawy zgagi i niestrawności i pozwoli kontynuować trening.

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

  1. Rynek apteczny: IQVIA Poland Pharmascope MAT/05/2021, Value © 2021 IQVIA and its affiliates. All rights reserved. Rynek pozaapteczy: NielsenIQ, Retail Audit, Total Poland incl. Discounters (Drug), Value MAT/05/2021 (Copyright © 2021, NielsenIQ).

  2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts 

  3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

  4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

  5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

  6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

  7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK