Sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres może prowadzić do występowania objawów zgagi i niestrawności. Dlatego warto nauczyć się z nim skutecznie walczyć.

Na szczęście znalezienie nowych sposobów na walkę ze stresem nie musi wiązać się z poświęcaniem dużej ilości czasu lub pieniędzy. Jest wiele rzeczy, które możesz zacząć robić już dziś, aby złagodzić stres. 

Oto kilka sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem…

1. POSTAW NA RUCH

Stresujące sytuacje prowadzą do zwiększenia poziomu takich hormonów jak kortyzol oraz adrenalina.

Taka reakcja organizmu jest nieodłącznym elementem mechanizmu przetrwania. Istotny zwłaszcza dla poprzednich pokoleń mechanizm nie tylko zwiększał ich czujność na czyhające niebezpieczeństwa, ale także wyzwalał tzw. reakcję „uciekaj lub walcz”. 

Codzienne życie w XXI wieku rzadko jednak wymaga tak gwałtownej reakcji na stres. Dlatego tym bardziej należy skutecznie zmniejszyć poziom hormonów stresu w organizmie.

Aby rozładować napięcie nie musimy jednak biegać wielu kilometrów czy spędzać godziny na siłowni. Istnieją prostsze sposoby na złagodzenie stresu.

 

Kobieta medytuje na macie do jogi.

Joga: joga jest bardzo efektywnym sposobem na odprężenie, co potwierdza wiele źródeł. Dodatkowo, joga również sprzyja w łagodzeniu objawów zgagi.

Spacerowanie: nawet spokojny spacer potrafi nas odstresować, zużywając przy tym nadmiar energii i pozwalając wyrwać się od codziennych problemów.

Każda aktywność fizyczna wytwarza endorfiny, czyli grupę hormonów, która pomoże w walce ze stresem1.

2. ZADBAJ O SEN

Brak snu może być głównym źródłem stresu dla wielu osób.

Dlatego warto wyrobić sobie dobry nawyk maksymalnego zrelaksowania przed pójściem spać. 

Oczyść umysł i zapomnij o stresie relaksując się przed telewizorem, oddając się ulubionej lekturze lub medytując. Pamiętaj jednak, aby wcześniej odłożyć telefon i laptopa, które Cię pobudzą i tym samym utrudnią zaśnięcie.

Zadbaj również o regularny harmonogram snu – kładź się spać o tej samej porze, aby Twój umysł i ciało dostosowały się do stałego rytmu.

3. SPĘDZAJ CZAS Z RODZINĄ I ZNAJOMYMI

Nawet jeżeli musisz zrezygnować z całodziennego sprzątania lub innych domowych obowiązków, zarezerwowanie czasu dla przyjaciół i rodziny zdecydowanie pomoże Ci się odprężyć. Szczera rozmowa z bliskimi osobami o Twoich problemach i lękach może okazać się szczególnie korzystna.

Wysłuchanie kłopotów Twoich bliskich i wspólne stawienie im czoła pomoże Ci również zrozumieć, że nie jesteś odosobniony w swoich problemach.

Jeżeli jesteś zaniepokojony stanem swojego zdrowia psychicznego lub fizycznego, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem, aby zasięgnąć opinii eksperta.

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts

 3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

 4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141

 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 8. https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/

 9. Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.

 10. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn 

 11. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

 12. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-the-stress-response

 13. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK