Domowe sposoby na zgagę

Zgaga w przykry sposób potrafi całkiem zepsuć nam dzień. Uciążliwość tej dolegliwości spowodowana jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), podrażniając jego delikatną błonę i wywołując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Przyczyny powstawania zgagi są różne: od ciąży i otyłości, po stres i niektóre pokarmy. Przyczyny mogą różnić się w zależności od osoby, dlatego zaleca się monitorowanie swojej diety oraz łagodzenie stresu, aby łatwiej zidentyfikować i złagodzić źródło problemu. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na zgagę pomagające zapanować nad jej bolesnymi objawami.

DOMOWE METODY PRZYNOSZĄCE SZYBKĄ ULGĘ OD ZGAGI

Domowe metody przynoszące szybką ulgę od zgagi.

Oto kilka prostych sposobów na szybkie złagodzenie objawów zgagi, które cieszą się największą popularnością:

 • Rumianek: pomimo małej ilości przeprowadzonych badań, herbata rumiankowa może mieć kojący wpływ na przewód pokarmowy. Tego sposobu należy nie stosować przy uczuleniu na ambrozję.
 • Lukrecja: wiele badań wykazuje pozytywne działanie lukrecji na błonę śluzową przełyku, dzięki czemu staje się odporniejsza na podrażnienia spowodowane przez cofnięcie się treści żołądkowej.
 • Imbir: korzeń imbiru lekarskiego od wieków jest stosowany jako środek wspomagający trawienie. Dodaj go do przygotowanych potraw lub herbaty.
 • Poluzuj ubranie: poluzowanie ciasnych ubrań, np. paska, może zmniejszyć nacisk na brzuch i tym samym zapobiec cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku.
 • Wstań: w ten sposób zmniejszysz nacisk na dolny zwieracz przełyku, mięsień odpowiedzialny za zapobieganie występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego, a także pozwolisz grawitacji utrzymać kwas żołądkowy tam, gdzie powinien się on znajdować.

ZMIANY PRZYNOSZĄCE DŁUGOTRWAŁĄ ULGĘ OD ZGAGI

Zmiany przynoszące długotrwałą ulgę od zgagi.

Zamiast zwalczać wciąż nawracające objawy zgagi, pomocna może okazać się profilaktyka. Oto zmiany, które warto wprowadzić do swojego życia, aby zapobiec występowaniu zgagi w przyszłości:

 • Utrzymuj prawidłową wagę ciała: zbędne kilogramy zwiększają nacisk na żołądek, co może prowadzić do cofania się kwasu do przełyku. Pamiętaj, przede wszystkim, aby wagę zmniejszać rozsądnie z zastosowaniem zbilansowanej diety i odpowiednich ćwiczeń.
 • Ogranicz (lub rzuć) palenie i spożycie alkoholu: używki mają szkodliwy wpływ na zdolność prawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku, przez co treść żołądkowa może częściej cofać się do przełyku.
 • Ustaw łóżko pod odpowiednim kątem: unieś łóżko o 10-20cm nad ziemię w miejscu, gdzie kładziesz głowę. Śpiąc w takiej pozycji, z klatką piersiową wyżej niż żołądek, wykorzystujemy siłę grawitacji, aby zapobiec przedostawaniu się treści żołądkowej do przełyku.
 • Unikaj tłustych, ostrych i ciężkostrawnych potraw, które często wywołują objawy zgagi.
 • Unikaj spożywania pokarmów na 2-3 godziny przed snem.
 • Unikaj dużych posiłków: jedz mniejsze porcje – to ułatwi proces trawienia. Niektóre leki również mogą przyczyniać się do występowania zgagi. W razie wątpliwości czy preparaty, które przyjmujesz powodują zgagę skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skuteczność tych metod może się różnić w zależności od osoby, dlatego warto przetestować ich efektywność na sobie. Jeśli jednak uważasz, że zmagasz się z poważniejszym przypadkiem zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, a różne sposoby złagodzenia objawów nie działają, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts

 3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

 4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 8. https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/

 9. Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.

 10. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn 

 11. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK