Zgaga: Prawda czy fałsz?

Zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku spowodowanej przez cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co wywołuje uczucie gorąca w klatce piersiowej.

Pomimo umiejętności rozpoznania objawów zgagi, przyczyny jej występowania dla wielu wciąż pozostają niejasne.

Dlatego sprawdziliśmy, czy powszechnie przyjęte przekonania na temat zgagi nie wprowadzają w błąd.

1. ZGAGA WYSTĘPUJE WYŁĄCZNIE U OSÓB ZE ZŁĄ DIETĄ I STYLEM ŻYCIA

Fałsz. Jeżeli uważamy, że zdrowy styl życia na zawsze uwolni nas od zgagi to rzeczywistość może nas rozczarować. Okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej złożona niż “samo zrezygnowanie z ciasteczek na rzecz brokułów”.

Unikanie pewnych czynników wywołujących zgagę zdecydowanie pomoże w walce z dolegliwością, ale należy również wziąć pod uwagę inne powody jej występowania, jak na przykład ilość spożywanego jedzenia (przejadanie się może rozciągnąć żołądek i uniemożliwić całkowite zamknięcie dolnego zwieracza przełyku). Zaleca się również unikać spożywania pokarmów na 2-3 godziny przed snem.

2. STRES MOŻE WYWOŁYWAĆ ZGAGĘ

Prawda. Stres nie jest wyłącznie problemem na tle psychologicznym, gdyż objawia się również od strony fizjologicznej, co może prowadzić do powstawania zgagi.

Nasze nastawienie może zdecydowanie wpłynąć na nasz organizm. Zastanów się, przecież na samą myśl o czymś pysznym ślinka nam pocieknie, a żołądek zacznie pracować.

Choć wciąż trwają dyskusje czy stres przyczynia się do nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, wiele badań utrzymuje, iż osoby zestresowane odczuwają większy dyskomfort spowodowany zgagą niż osoby zrelaksowane.

W jaki sposób zatem łagodzić stres? Przykładowo, energiczny spacer po jedzeniu może pozytywnie wpłynąć nie tylko na trawienie, ale również na nasze samopoczucie. Więcej wskazówek na temat walki ze stresem znajdziesz tutaj.

3. ZGAGA OZNACZA CHOROBĘ SERCA

Fałsz. Mimo, iż głównym objawem zgagi jest uczucie pieczenia w okolicach mostka, nie jest to spowodowane chorobą serca. Zgaga jest reakcją na cofanie się treści żołądkowej do przełyku i nie ma podłoża kardiologicznego. Wszelkie tego typu wątpliwości dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Jeżeli cierpisz na napady zgagi lub niestrawności, Rennie oferuje szeroki wybór produktów, które pomogą złagodzić objawy. Jeżeli zgaga stała się przewlekłą dolegliwością należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts

 3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

 4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 8. https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/

 9. Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.

 10. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn 

 11. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK