Pomysł na lunch 

Będąc w pracy, większość z nas chciałaby móc zjeść obiad w spokoju, delektując się każdym kęsem. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna.

Szybkie jedzenie kanapki przy biurku i szybki łyk kawy pomiędzy spotkaniami to codzienny scenariusz, który może prowadzić do problemów z niestrawnością lub zgagą.

WRAP Z KURCZAKIEM

Kobieta sprawdzająca godzinę na zegarku

Aby utrzymać zdrową dietę, ważne jest, aby unikać ciężkostrawnych pokarmów spożywanych w dużych porcjach i na dodatek nieregularnie. Kiedy więc napadnie Cię ochota na ‘fast food’, nie pędź do najbliższego baru, ponieważ przygotowane tam jedzenie będzie najprawdopodobniej wysokokaloryczne ze względu na dodatki tłustych mięs, zawiesistych sosów na bazie majonezu, a może również smażone na tłuszczu (frytki, burgery). Taki posiłek na chwilę zaspokoi Twój głód, ale potem „odchorujesz” go uczuciem ciężkości i pełności, bolesnymi wzdęciami czy odbijaniem.

Zamiast tego, spróbuj pełnoziarnistej tortilli z kurczakiem, delikatnym dressingiem na bazie oliwy z oliwek, świeżymi, chrupiącymi warzywami z dodatkiem pysznej sałaty i ziół (bazylii, mięty, oregano). Jest to smaczna i prosta do przygotowania alternatywa fast foodów, którą możesz zrobić nawet kilka godzin wcześniej.

Pierś z kurczaka do tortilli najlepiej wcześniej zamarynować w przyprawie ziół z dodatkiem niewielkiej ilości oleju, a następnie ugrillować, usmażyć na beztłuszczowej patelni lub ugotować na parze.

SAŁATKA Z KOMOSĄ RYŻOWĄ, BURAKIEM I SEREM FETA

Dla wegetarianów polecamy sałatkę z komosą ryżową, burakiem i serem feta. To pyszne połączenie smaków jest proste w przygotowaniu i stanowi dobre źródło białka oraz błonnika. Komosa ryżowa jest prostsza do strawienia niż ryż i łatwiejsza w gotowaniu. 

Jedną filiżankę wypłukanej komosy ryżowej wrzuć do rondla z dwoma filiżankami osolonej wody i zagotuj, a następnie pozostaw na wolnym ogniu, aż zmięknie.

Tak oto otrzymujemy idealną przekąskę, która nie wywoła uczucia przejedzenia i pomoże zapobiec niestrawności dzięki swej lekkości i niskiej kwasowości. Następnym razem, gdy utkniesz przy biurku, nasza sałatka szybko przywróci Ci energię.

MAKARON Z WARZYWAMI Z OGRODU

Ten przepis wymaga nieco więcej czasu, ale jego walory zdrowotne, nieskończona ilość kombinacji i możliwość odgrzania sprawia, że dla osób z napiętym terminarzem jest to danie idealne.

W zasadzie wszystkie warzywa, które możesz uprawiać w ogrodzie nadają się do tego przepisu, od marchewek po cukinie. Dla smaku możesz również dodać mięso z indyka.

Samo przygotowanie jest bardzo proste – po prostu usmaż warzywa i dodaj ugotowany makaron. 

Uważaj jednak na wielkość porcji. Duże porcje, choćby najzdrowszego posiłku mogą być przyczyną uporczywej i długotrwającej niestrawności. Zaleca się spożywać 5-6 małych, regularnych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych.

Czasem jednak nie da się uniknąć wystąpienia niestrawności. Na szczęście Rennie jest zawsze pod ręką, aby pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy tej dolegliwości. Węglan wapnia i węglan magnezu zawarte w Rennie, posiadające właściwości zobojętniające kwas solny w żołądku, działają szybko, neutralizując nadmiar kwasu i zamieniając go w wodę oraz sole mineralne. Dzięki temu Twój żołądek może znów poczuć się dobrze. Rennie Antacidum można spożywać w ciągu dnia i w nocy, aby szybko ulżyć objawom zgagi i niestrawności.

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Piskała-Topczewska mgr inż. żywienia człowieka, dietetyk, diet coach

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts 

 3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

 4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 8. https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/

 9. Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.

 10. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn 

 11. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK