Poznaj skuteczne sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga i niestrawność to częste dolegliwości podczas ciąży, zwłaszcza na dalszym jej etapie.
Co powoduje zgagę podczas ciąży? Głównie występuje ona przez zmiany hormonalne oraz ucisk macicy na żołądek. To może prowadzić do przedostania się treści żołądkowej do przełyku, powodując zgagę.

Na szczęście Rennie może być zażywany w czasie ciąży*, aby przynieść ulgę objawom tych dolegliwości. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie również listę z domowymi sposobami unikania objawów zgagi w ciąży.

Przede wszystkim zaleca się unikania kwaśnych produktów, takich jak cytrusy, soki z cytrusów czy kawa. Odradza się również spożywania wysokotłuszczowych, pikantnych potraw, jak np. curry.

Kolejną dobrą praktyką jest odpowiednie porcjowanie i wolniejsze spożywanie. Objadanie się prowadzi do występowania zgagi. Jeśli wciąż będziesz głodna, możesz wrócić do stołu i kontynuować jedzenie, ale szybko zauważysz, że wolniejsze spożywanie mniejszych porcji jest sycące. 

Szybkie jedzenie sprzyja przejedzeniu, ponieważ nasze ciało nie jest w stanie w porę zasygnalizować, że nasz żołądek jest syty.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych przekąsek na zaspokojenie głodu podczas ciąży.

* Przed zażyciem jakichkolwiek leków w okresie ciąży, każdorazowo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

PIECZONE ZIEMNIAKI

Pieczone ziemniaki są proste w przygotowaniu i dobrze wpływają na nasze samopoczucie.

Zamiast jedzenia ich z masłem, spróbuj dodać beztłuszczowy jogurt lub twarożek, a następnie udekoruj pietruszką.

Ziemniaki zawierają witaminę C, która pomaga w walce z niedoborem żelaza, a ich skórka jest bogata w błonnik, pozytywnie wpływający na układ trawienia1.

AWOKADO I PIECZYWO CHRUPKIE

Pieczywo chrupkie często uważa się za mdłe, ale jeśli dodamy do niego puree z awokado, to staje się pyszną i odżywczą przekąską, pełną dobrych mononienasyconych kwasów tłuszczowych. Awokado jest także bogate w potas, który pomaga z częstymi skurczami w czasie ciąży.

Pełnoziarniste krakersy oraz pieczywo chrupkie o niskiej zawartości soli są pełne błonnika i smakują wybornie w połączeniu z awokado. 

MUFFINKI JAJECZNE

Połączenie jajka i muffinek być może nie brzmi jak najzdrowsza przekąska, ale musisz nam co do tego zaufać!

Żółtko jajka zawiera witaminę D, która bierze udział w przyswajaniu wapnia i pomaga wzmocnić kości i zęby Twojego dziecka. Poza tym, zawiera również cholinę, która pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka1. Jajko ugotuj lub zrób jajecznicę – obie formy są dobre. Pamiętaj jednak, że ugotowane jajko nie powinno być płynne, aby uniknąć zakażenia salmonellą.

Niska zawartość tłuszczy nasyconych oraz duża ilość białka i błonnika sprawiają, że muffinki to świetna przekąska.

Zdrowe przepisy z Rennie: Koktajl energetyzujący.

PŁATKI Z MLEKIEM I JAGODAMI

Płatki to dobra niskotłuszczowa przekąska o niskiej zawartości cukru, którą można dodatkowo wzbogacić dodając mleko i jagody lub siekane jabłka. Jeżyny, maliny i czarne borówki są bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i błonnik. Jabłka natomiast posiadają mnóstwo błonnika.

Unikaj płatków z dodanym cukrem, gdyż mogą zmniejszyć korzyści zdrowotne posiłku.

Mleko jest dobrym źródłem wapnia, który wspomaga budowę kości Twojego dziecka. Spróbuj półtłustego lub odtłusczonego mleka, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami odżywczymi z niższą zawartością tłuszczy nasyconych. Ponieważ w procesie pasteryzacji szkodliwe bakterie są unieszkodliwiane, upewnij się, że mleko, które spożywasz jest pasteryzowane.

Jak już pewnie zauważyłaś, ciąża do pewnego stopnia ogranicza możliwości kulinarne, ale wciąż mamy mnóstwo zdrowych i prostych przekąsek, którymi możemy się cieszyć pomiędzy posiłkami!

Wskazówki 

Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się zdrowym trawieniem.

Dolegliwości

Dowiedz się jakie potrawy powodują refluks żołądkowo-przełykowy i jak ich unikać.

Zgaga

Zgaga to nazwa objawu charakteryzującego się uczuciem "gorąca" lub pieczenia, którego początek zlokalizowany jest w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna odczuwający ból klatki z powodu zgagi.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, mogąc przyczyniać się do występowania zgagi.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Podczas jedzenia na mieście, unikaj potraw powodujących zgagę.

Niestrawność

Niestrawność, znana także jako dyspepsja, to ogólna nazwa na określenie bólu lub dyskomfortu odczuwanego po posiłkach w okolicach nadbrzusza, kojarzona z trudnościami w trawieniu pokarmów.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Mężczyzna trzymający się za podbrzusze z powodu wzdęć.

Wzdęcia

Wzdęcia to powszechna dolegliwość powodująca uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym, zazwyczaj związana ze wzrostem ciśnienia w żołądku lub obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny i objawy

Leczenie

Ciężarna kobieta w czerwonej sukni z rękoma na brzuchu.

Zgaga w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim – 39% i w ostatnim – 72%.

Przyczyny i objawy

Zobacz
Wszyskie produkty Rennie

Rennie Antacidum smak miętowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE ANTACIDUM

Rennie opiera się na prostej i sprawdzonej formule, a nie na złożonych chemicznych substancjach – prosty skład jest kluczem jego działania.


Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Rennie Fruit smak owocowy 24 tabletki do ssania na zgagę i nadkwaśność.

RENNIE FRUIT

Rennie zawiera dwie substancje występujące w przyrodzie, węglan wapnia i węglan magnezu, które działają miejscowo w żołądku, zamieniając nadmiar kwasu w wodę i sole mineralne.

Dowiedz się więcej

KUP ON-LINE

Opracowano na podstawie:

 1. Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9

 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/indigestion-dyspepsia/definition-facts 

 3. Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045. 

 4. Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.

 5. https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu

 6. Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.

 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy

 8. https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/

 9. Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.

 10. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn 

 11. https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/

 12. Richter JE. Review article: the management of heartburn in pregnancy. Aliment Pharmacol Ther. 2005;22(9):749-757. doi:10.1111/j.1365-2036.2005.02654.x.

 13. https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/consultation/130628.pdf

 14. https://www.livescience.com/45838-potato-nutrition.html

 15. https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/consultation/160321.pdf

 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579632/

 17. https://backend.orbit.dtu.dk/ws/portalfiles/portal/118542813/4101.pdf

 18. https://www.medicalnewstoday.com/articles/287710 

 19. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322052 

 20. https://www.medicalnewstoday.com/articles/283018

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT

Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.

Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciężka niewydolność nerek, hiperkalcemia i/lub stany powodujące hiperkalcemię, kamica nerkowa z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.pl V1/05/03/2020/MK