ZGAGA W OKRESIE CIĄŻY

ZGAGA W OKRESIE CIĄŻY

Dlaczego zgaga pojawia się w okresie ciąży
Objawy zgagi w okresie ciąży
Sposoby leczenia zgagi w okresie ciąży
Jak unikać zgagi w okresie ciąży

Dlaczego zgaga pojawia się w okresie ciąży

Zgaga to częsta dolegliwość w okresie ciąży, w szczególności objawiająca się w trzecim trymestrze. Na zgagę w pierwszym trymestrze ciąży cierpi 22% kobiet, w drugim - 39% i w ostatnim - 72%. Dzieje się tak, ponieważ w czasie ciąży twoje ciało wytwarza hormony, które mogą prowadzić do rozluźnienia zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem.

W efekcie, bardziej prawdopodobne staje się, że kwas żołądkowy przedostanie się do przełyku, powodując uczucie palenia w klatce piersiowej i gardle. Narastające ciśnienie na żołądek spowodowane wzrostem dziecka może także prowadzić do przedostawania się kwasów żołądkowych do przełyku.

Nie obawiaj się, nie szkodzi to dziecku, ale dla ciebie może być bardzo niekomfortowe. Ulgę przyniesie Rennie, który może być zażywany w czasie ciąży, pod warunkiem przyjmowania go zgodnie z zaleceniami.*

Man and pregnant women holding hands

*Przed zażyciem jakichkolwiek leków w okresie ciąży, każdorazowo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy zgagi w okresie ciąży

Objawy zgagi w okresie ciąży to m. in.:

 • ból w klatce piersiowej
 • uczucie palenia w klatce piersiowej lub gardle po posiłku
 • pojawienia się piekącego płynu o kwaśnym lub słonym posmaku w tylnej części gardła
 • trudności w przełykaniu

Opracowano na podstawie: Richter 2005 annotated; Hunt 2014 annotated (pages 569-571), Marrero, J. M. , Goggin, P. M. , de Caestecker, J. S. , Pearce, J. M. , Maxwell, J.D. ; Determinants of pregnancy ; British Journal of Obstetrics and Gynaecology ; September 1992, Vol. 9, pp. 731-734

Sposoby leczenia zgagi w okresie ciąży

Jakie środki na zgagę mogę zażywać w okresie ciąży?

Wszystkie produkty Rennie mogą być przyjmowane w czasie ciąży (z zastrzeżeniem, że są zażywane zgodnie z zaleceniami, unikając ich długotrwałego przyjmowania i zażywania zwiększonych dawek). Składniki Rennie, zawierające substancje zobojętniające kwasy, takie jak węglan wapnia i węglan magnezu, działają szybko, neutralizując nadmiar kwasu żołądkowego i zamieniając go w wodę i sole mineralne, co jest działaniem miejscowym, bez wchłaniania do krwiobiegu.

Woman browsing fruit at market

Przed zażyciem jakichkolwiek leków w okresie ciąży, każdorazowo skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z treścią na opakowaniu. W przypadku dotkliwych lub przedłużających się objawów, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak unikać zgagi w okresie ciąży

Co i jak jesz może pomóc w ograniczeniu zgagi do minimum w czasie ciąży:

 • Zbyt szybkie spożywanie posiłków zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi. Postaraj się odprężyć i delektować posiłkiem.
 • Staraj się zamiast 3 większych posiłków w ciągu dnia spożywać 5-6 mniejszych, w krótszych odstępach czasu, aby uniknąć zbytniego rozciągania żołądka i osłabienia napięcia zwieracza. Jeśli nie bardzo możesz pogodzić się z mniejszymi posiłkami, postaraj się zjeść posiłek główny w okolicach obiadowych, a wieczorny tak wcześnie, jak to możliwe. Zapewni to wystarczającą ilość czasu na przemieszczenie się pokarmów przez żołądek, minimalizując ryzyko wystąpienia zgagi przed położeniem się spać.
 • Po posiłku staraj się zachować pozycję pionową, ponieważ położenie się może prowadzić do zwracania pokarmów wraz z kawasami żołądkowymi. W późniejszych etapach ciąży zaleca się spać wspartej na dwóch lub trzech poduszkach, aby ułożyć wyżej górną część ciała.
 • To pewnie niełatwe, ale spokój i unikanie stresu pomogą w poprawnym funkcjonowaniu Twojego układ pokarmowego.
 • Niestety, nawet stosując się do wszystkich wskazówek dotyczących uniknięcia zgagi w okresie ciąży może okazać się, że niektóre jej objawy będą miały miejsce - u większości kobiet ustępują jednak po porodzie.

Opracowano na podstawie: Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie M. Banks; : Richter 2005 annotated; Hunt 2014 annotated (pages 569-571) , Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka

 • SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM
 • DORADA PIECZONA Z BATATAMI
 • PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ
 • TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI
SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

SAŁATKA Z QUINOA I JARMUŻEM

Quinoa, zwana inaczej komosą ryżową, jest bogatym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Żelazo zawarte w komosie zapobiega niedokrwistości ciążowej, magnez natomiast przeciwdziała skutkom stresu. Dzięki zawartości witaminy E quinoa poprawia wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci, a jednocześnie pomaga w zdrowym rozwoju dziecka. Żurawina jako dodatek do sałatki nie tylko wyostrza jej smak, ale również korzystnie wpływa na układ moczowy kobiety, który w okresie ciąży jest szczególnie narażony na infekcje.

Dowiedz się więcej
DORADA PIECZONA Z BATATAMI

DORADA PIECZONA Z BATATAMI

Dorada to jedna z popularniejszych, ale mało docenianych ryb, szczególnie przez kobiety ciężarne. Ta morska ryba jest wyjątkowo lekkostrawna, a jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jest bogata w kwasy omega–3, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu u Twojego dziecka. Dodatkowo dorada jako ryba morska zawiera w swoim mięsie naturalną sól. Kobiety w ciąży, które cierpią na nadciśnienie i obrzęki nóg, mogą spokojnie włączyć doradę do swojego menu, a podczas jej przygotowywania nie dodawać ani grama soli.

Dowiedz się więcej
PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

PLACKI Z KASZĄ JAGLANĄ

Każda kobieta w ciąży choć raz doświadczyła bolesnych skurczów. Niestety jest to związane ze zmianami hormonalnymi oraz znacznie większym zapotrzebowaniem na potas. Jeśli skurcze stają się uciążliwe, warto codziennie zjeść chociaż jednego banana. W postaci jaglanych placuszków banan będzie jeszcze smaczniejszy i zdrowszy.

Dowiedz się więcej
TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

TARTA ORKISZOWA Z WARZYWAMI

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży powinny ograniczać niektóre produkty spożywcze, aby nie wywołać u dziecka alergii lub nietolerancji. Prawda jest jednak zupełnie inna. Im więcej dostarczamy dziecku potencjalnych alergenów, tym większa szansa, że się na nie uodporni. A być może pokocha nawet te same smaki, co jego mama.

Dowiedz się więcej